Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
CZYM ZAJMUJE SIĘ ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY?
Działanie zespołów interdyscyplinarnych reguluje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2010 roku. Zadaniem Zespołu jest podejmowanie działań mających na celu ochronę osób doznających przemocy w rodzinie w tym realizacją procedury Niebieskiej Karty. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele policji, ośrodka pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, prokuratury czy organizacji pozarządowych.
Głównym zadaniem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań wymienionych podmiotów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
CO TO JEST NIEBIESKA KARTA i JAK TO DZIAŁA?
Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie „Niebieskiej Karty A”. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja może taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również może założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:
- ośrodki pomocy społecznej
- placówki oświatowe – szkoły, przedszkola
- placówki służby zdrowia – przychodnie, szpitale
- gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych
Przy założeniu „Niebieskiej Karty A” osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie „Niebieska Karta B” z informacjami gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.
Po założeniu „Niebieskiej Karty A” przez służby, karta jest przekazywana do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Po zapoznaniu się z kartą Zespół ustala wstępny plan pomocy i wyznacza grupę roboczą. Grupa robocza składa się ze specjalistów zajmujących się działaniem w obszarze przeciwdziałania przemocy. To Grupa Robocza spotyka się zarówno z domniemaną osobą doświadczającą przemocy, jak i domniemaną osobą stosującą przemoc.
Po przeprowadzeniu rozmów z osobami których dotyczy Niebieska Karta realizowany jest plan pomocy. W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, pomoc materialna.
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty jeżeli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wezwać policję.
PAMIĘTAJ:
- MASZ PRAWO DO SZACUNKU I GODNEGO TRAKTOWANIA
- MASZ PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
- MASZ PRAWO DO NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
- MASZ PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY
- MASZ PRAWO SZUKAĆ POMOCY, GDY TWOJE PRAWA SĄ ŁAMANE
Siedzibą Siemiatyckiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemiatyczach , ul. 11 Listopada 35 A
Lista instytucji zajmujących się problemem przemocy w rodzinie.
PAMIĘTAJ – Przemoc nie skończy się sama !!!
Instytucje na terenie Miasta Siemiatycze, gdzie możesz uzyskać pomoc:
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Mieście Siemiatycze
ul. 11 Listopada 35 A, tel. 85 655 69 57 lub 85 656 12 26
siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach - Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach
ul. Zielona 3, tel. 112
e-mail: dyżurny.kpp@siemiatycze.bk.policja.gov.pl - Punkt Konsultacyjno-Terapeutyczny ds. Uzależnień w Siemiatyczach
ul. Leg. Piłsudskiego 1, tel. 85 655 55 75 lub 85 730 91 95
Terapeuta przyjmuje w każdy piątek miesiąca 9.00-19.00 (bezpłatna terapia indywidualna i rodzinna, uzgadnianie wizyt telefonicznie lub indywidualnie w Punkcie) - Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siemiatyczach, ul. Leg Piłsudskiego 1 tel. 85 655 55 75 lub 85 730 91 95 (kieruje wniosek o leczenie uzależnionego członka rodziny do Sądu Rodzinnego, który zleca badania specjalistyczne i decyduje o sposobie leczenia)
- Prokuratura Rejonowa w Siemiatyczach, ul. Leg. Piłsudskiego 3 tel. 85 65 65 940
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach ul. Leg. Piłsudskiego 3, tel. (85) 730 05 07;
Poradnictwo Specjalistyczne:- porady prawne: pn. 16 – 20.00 śr. 15.30 – 19.30
- porady psychologiczne: w każdą środę 16.30 – 18.30
- poradnictwo rodzinne: ostatni poniedziałek miesiąca 16.00 – 20.00
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, ul. Leg. Piłsudskiego 3
tel. 505 740 860
Doradca ds. osób pokrzywdzonych:
Poniedziałek: 16.00-17.00 Wtorek: 15.30-16.30
Środa: 15.30-16.30
Czwartek: 15.30-16.30 - Centrum Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości ul. Zaszkolna 1 (siedziba SOK w Siemiatyczach ) Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w ramach projektu świadczy bezpłatną pomoc: tel. 515 248 029 (psycholog, socjoterapeuta, doradca zawodowy, edukator profilaktyki uzależnień, trener osobisty)
Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa
Informator dla osób stosujących przemoc w powiecie siemiatyckim
Metryka strony